Świątynia Wang jest to niewątpliwie najważniejszy zabytek Karpacza. Nazwa Kościoła Wang pochodzi od jeziora Vang w południowej Norwegii, gdzie został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Mieszkańcy Vangu, wsi w której stał kościół, postanowili w XIX wybudować nową świątynię. Na remont starej i budowę nowej zabrakło jednak pieniędzy . Postanowili więc sprzedać go za 427 marek królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV.

Początkowo ten XIII-wieczny zabytek kultury Wikingów miał stanąć w Muzeum Królewskiego w Berlinie, król zrezygnował z tej koncepcji i dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Tak też się stało i 28 lipca 1844 r. z udziałem rodziny królewskiej uroczyście poświecono świątynię. Kościół Wang jest jedną z największych atrakcji Karkonoszy. Wykonany z nasyconej żywicą sosny norweskiej, charakteryzuje się niezwykłą wręcz trwałością. Przy wejściu znaleźć można stylizowane lwy symbolizujące mityczne stwory strzegące wejścia. Na narożnych portalach umieszczono uskrzydlone smoki, które rozrywając ósemkę położoną poziomo, przedstawiają odwieczną walkę dobra ze złem. Uważny turysta dostrzeże również na półkolumienkach twarze Wikingów z wysuniętymi rozdwojonymi językami przekazujących swą mądrość młodym pokoleniom. Pełne symboliki jest również wnętrze świątyni. Po obu stronach ołtarza, stoją na postumentach dwa kandelabry. Przedstawiające serce – symbol miłości i łabędzia, jako symbol wierności. Świece na tych norweskich świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów. Wiele młodych par marzy o tym aby tu właśnie zawrzeć swój związek małżeński, ponieważ świątynia Wang znana jest jako miejsce przynoszące szczęście przyszłym małżonkom.

Część przedmiotów znajdujących się w świątyni pochodzi z Dolnego Śląska jak np. Chrzcielnica – barok dolnośląski – wykonana ok. 1740 r., zabrana z kościoła w Dziećmorowicach koło Wałbrzycha , czy Wieża, zbudowana ze śląskiego granitu, chroniąca kościółek przed ostrymi podmuchami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki. Ambona wykonana została z drewna przywiezionego z Norwegii a szczyty dachowe zdobią sterczyny – wypusty w kształcie otwartych smoczych paszcz, co upodabnia je do charakterystycznych dekoracji łodzi Wikingów. Kościół Wang należy do Parafii Ewangelicko – Augsburskiej. Na dziedzińcu wybudowano budynki plebanii, w której dostać można: literaturę chrześcijańską, Pismo Święte, Biblię dla dzieci, widokówki album o kościele Wang oraz pamiątki z nim związane.