Sowia Dolina oddziela Czarny Grzbiet ze szczytem Czarna Kopa (pierwszy szczyt na wschód od Śnieżki) od Kowarskiego Grzbietu ze Skalnym Stołem. Rozciąga się między Szerokim Mostem od strony Wilczej Poręby w Karpaczu po Sowią Przełęcz (1164 m) na granicy z Czechami. Jej długość wynosi 3 km a różnica wzniesień 450 m. Sowią Doliną w jej górnej części płynie Niedźwiada i Płóknica, które łącząc się tworzą Ptomnicę.
Sowia Dolina jest jedną z najpiękniejszych i niesłusznie najmniej znanych dolin w Karkonoszach. Urodziwa jest szczególnie w swej części środkowej, gdy okrąża Buławę (877 m -wzniesienie w zachodnim stoku Kowarskiego Grzbietu). W swej górnej części jest bardzo stroma, czarny szlak, który nią prowadzi, podchodzi tu do Sowiej Przełęczy serpentynami.
Poza walorami widokowymi Sowia Dolina ma znakomitą przeszłość. Już w XV-wiecznej księdze walońskiej (o Walończykach czytaj w TRASIE 8, s. 51) wymieniana jest jako miejsce pozyskiwania granatów (kamieni półszlachetnych), które do dziś zdarza się znaleźć w jej potokach. W XVIII w. wydobywano ze zboczy Sowiej Doliny rudy miedzi i ołowiu – do dziś mnóstwo tu starych wyrobisk, szybów, sztolni i hałd, szczególnie w rejonie skałek o nazwie Granaty.