Puszcza Białowieska jest wyjątkowym miejscem, o czym świadczy między innymi różnorodność biologiczna na światową skalę. To prawdziwy skarb i perła Polski. Zachęcamy do podziwiania Puszczy w wiosennej lub zimowej aurze – oto jej największe atrakcje.

Białowieża – co zwiedzać?

Białowieża od wieków przyciągała szlachtę, przede wszystkim z powodu wspaniałej Puszczy, na terenie której mieści się największa populacja żubra na świecie. Wybierz się do Białowieży nie tylko w poszukiwaniu zwierząt – poznaj historię tego miejsca i korzystaj ze świeżego powietrza. Można tu być blisko natury i docenić kontakt z  przyrodą.

  • Muzeum Przyrodniczo-Leśne Puszczy Białowieskiej – jeszcze przed spacerem po Białowieskim Parku Narodowym wstąp do Muzeum. Dlaczego w tej kolejności? Bo dowiesz się wielu ciekawostek i usłyszysz ciekawe opowieści na temat puszczy i innych zwierząt w niej żyjących – jak wilki, łasice czy jenoty. Wiesz, że na terenie puszczy jest 3000 gatunków rożnych grzybów?
  • Park – w Parku Pałacowym znajduje się obelisk upamiętniający polowanie króla Augusta III Sasa. Niedaleko jest też dworek gubernatora grodzieńskiego.
  • Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego – autorskie i unikatowe – stanowi wyjątkową opowieść o puszczy.
  • Cerkiew Św. Mikołaja – obok wejścia na teren Puszczy Białowieskiej znajduje się cerkiew ufundowana przez cara Aleksandra III. W XIX wieku była często odwiedzana przez carów, dlatego świątynia pełniła ważną rolę carskiej cerkwi. Przetrwała obie wojny światowe, a dziś kontrastuje z innymi budynkami w pobliżu.

Białowieża – co warto zobaczyć?

  • Białowieski Park Narodowy – białowieski Park Narodowy znajduje się w miejscu, gdzie dawniej wybudowano Pałac Carski – w latach 1889-1894. Pełnił on rolę ważnego obiektu myśliwskiego. Nie zachował się do naszych czasów, ale na jego fundamentach wybudowano ośrodek Białowieskiego Parku Narodowego i Muzeum.
  • Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego – największą atrakcją Parku jest rezerwat ścisły, który można oglądać wraz z wykwalifikowanym i licencjonowanym przewodnikiem, gdyż trasa biegnie przez las naturalny, chroniony od ponad 100 lat. To bez wątpienia główna atrakcja Białowieży i Puszczy Białowieskiej.
  • Rezerwat pokazowy Żubra – spacerując po Puszczy Białowieskiej, szansa na spotkanie żubra na żywo jest niewielka, dlatego też znajduje się tu rezerwat pokazowy. Tutaj można podziwiać króla i symbol Puszczy w całej okazałości. Rezerwat pokazowy obejmuje aż trzy części – jedna mieści się wewnątrz i są to różne ekspozycje, druga znajduje się na zewnątrz i są to zagrody z różnymi zwierzętami, a trzecia to plac zabaw dla najmłodszych.
  • Stara trasa kolejowa Białowieża – Hajnówka – na uwagę zasługuje m.in. zabytkowy dworzec, którego budowę zlecił Car Aleksander III w 1889 roku. Pałac miał być reprezentacyjnym dworem, do którego przybywali ważni goście, ale jak do niego dojechać? Stąd pomysł, by dobudować stacje: Białowieża Pałac oraz Białowieża Towarowa.
  • Miejsce Mocy – tajemnicza polana wśród leśnych ostępów, słynie z magicznej aury.

Zaplanuj swoją wycieczkę do Białowieży z przewodnikiem: https://exorientelux.pl/wycieczka/planeta-puszcza/

Atrakcje dla dzieci w Puszczy Białowieskiej

Ogromną atrakcją dla dzieci będzie wspomniany już Rezerwat pokazowy Żubra, poza tym:

  • Plac zabaw – wspomniany już plac zabaw dla dzieci w Rezerwacie pokazowym Żubra. Maluchy mogą odpocząć lub rozładować energię.
  • Trasa edukacyjna Żebra Żubra – niedaleko za zagrodą znajduje się ścieżka edukacyjna Żebra Żubra, która prowadzi przez bardzo ciekawy teren. Jest idealna na krótki spacer z maluchami, obejmuje tylko 4 km.
  • Białowieskie Drezyny – po okolicy Białowieży można też przejechać się drezyn napędzaną siłą rąk turystów. Poruszają się one po zabytkowej trasie, trwają nawet do trzech godzin.