Wyjazd z rodziną do Szklarskiej Poręby, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, jest świetnym pomysłem na urlop niezależnie od pory roku. Można tu wypocząć aktywnie, chodząc po górach, jeżdżąc na rowerze lub korzystając ze stoków. Jest tu również wiele atrakcji dla dzieci. Podpowiadamy, co robić w Szklarskiej Porębie z maluchami.

Śladami Ducha Gór – wyprawa wyjątkowym szlakiem

Jak głosi legenda, w Szklarskiej Porębie króluje Duch Gór – władca karkonoskiej fauny i flory. Miejscowi nazywają go także Karkonoszem, Rzepiórem lub Liczyrzepą – występuje jako główny bohater wielu opowiastek na temat tego regionu. Na jego cześć jest nawet Magiczny Szlak Ducha Gór – warto wybrać się jego śladami całą rodziną. 

W punktach na szlaku wyryto tajemnicze symbole – są one elementem gry terenowej. Postarajcie się zdobyć tytuł Odkrywcy Magicznej Szklarskiej Poręby. To świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych! Na odkrywanie tego szlaku warto mieć nawet 2-3 dni.

Żelazny Tygiel Waloński

Jeśli lubicie przygody i poszukiwania, to musicie wybrać się też do Żelaznego Tygla – osady tajemniczych Walonów, którzy dawniej zamieszkiwali na terenach Karkonoszy. Zapiski dawnych kronikarzy i inżynierów górnictwa pozwoli jej autorom stworzyć to niezwykłe miejsce – m.in. odtworzyć narzędzia, których na co dzień używali Walonowie. 

Żelazny Tygiel zaprojektowano na przykładzie nowoczesnych muzeów, a jego zwiedzanie będzie gratką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Działa tu również kuźnia oraz warsztaty ceramiczny, tkacki i jubilerski. Dzieciaki mogą uczestniczyć w grze integracyjnej – trzeba się na nią wcześniej umówić!

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada dostarcza wrażeń. Jest tu m.in. kolejka grawitacyjna Alpine Coaster – możesz przejechać się na wysokości ponad 600 m. Wrażenie robi też Dziecięcy Labirynt z dwoma poziomami oraz torem przeszkód, basenem i zjeżdżalnią. W dodatku jest świetnie położony, bo można stąd oglądać malowniczą panoramę Karkonoszy.  A rodzice mogą w tym czasie zrelaksować się na… plaży.

Kar, f: Ziutek_Kazinski / pixabay